Mehr

طراحی – رنگ روغن – اکرلیک

Posted by: زهرا on: ۱۷ آذر ۱۳۸۶

صبا خانمی برام کامنت گذاشته که:

من طراحی کار نکردم ولی نقاشی با رنگ روغن را دوست دارم ایا میتونم بدون طراحی نقاشی رنگ روغن* را شروع کنم و ایا برای شروع رنگ روغن بهتره یا رنگ اکرلیک**.

از اونجا که من روی این موضوع کمی تعصب داشتم و از طرفی هم دلم برای اون کلاسم و حال و هواشو حتی اراذل هنرمند مابش هم تنگ شده و از طرف دیگه خیلی وقته پست هنری ننوشتم، جوابش رو اینجا می نویسم.

- – -

یادمه اون زمانا که کلاس نقاشی می رفتم شاگرد حرف گوش کن استادم بودم و کارهام بی اغراق جزو کارهای خوب کلاس بود. استادم شوخی یا جدی می گفت که من رو آسیستان خودش می کنه اما من زیر بار سر و کله زدن با شاگرد جماعت نمی رفتم، جز زمانایی که بچه ها از پس یه گوشه از تابلوشون بر نمی اومدن که بی سر و صدا کارشون رو راه می اندختم.

یه روز مجبور شدم کل طراحی یه تابلوی ۱۰۰ در ۷۰ یه هنرجو رو بکشم تا اون روش رنگ بگذاره. اولا که ستمی بود برای خودش، ثانیا اینکه به نظر خودم نقاشی کردن اون تابلو هیچ لذتی برای صاحبش نداشت. تابلو مال دختری بود که نمی خواست پیش از نقاشی طراحی رو شروع کنه، و یک راست می خواست بره سراغ رنگ روغن. دختر محترمی نبود وگرنه نصیحتش می کردم. حاضر بود کف زمین رو طی بکشه اما طراحی نکنه!

بعد از اون دیگه یه جاهایی تو کار استادم دخالت می کردم: زمانایی که شاگردهای جدید با استادم سر این مساله که از طراحی خوششون نمی آد و می خوان بی مقدمه برن سراغ رنگ روغن، بحث می کردن! اون موقع به عنوان پیش کسوت سعی می کردم شاگرد جدید رو مجاب کنم که این ظلم رو در حق خودش روا ندونه و گام به گام مراحل نقاشی رو طی کنه. اول طراحی و بعد نقاشی.

در اصل طراحی و نقاشی از هم جدا نیستند، بلکه طراحی لازمه ی نقاشیه. شما اگر خداوندگار رنگ روغن باشید و توی ترکیب رنگ و استفاده از ابزار نقاشی به مهارت برسید اما درعوض طراحی تون مشکل داشته باشه، حداقل دو برابر مدتی که باید، نقاشی تون رو تموم می کنید، و در ضمن ممکنه اون چیزی که باید نباشه. برای همینه که خیلی از اونهایی که ید طولایی در نقاشی دارن بعد از مدتی قاطی تازه کارها می شینند و کوزه و پارچه و قوری و قندون می کشن.

طراحی ممکنه در ابتدا کار جذابی نباشه اما زمانی که حرفه ای شدید قول می دم از کارتون بسیار بسیار لذت خواهید برد و نقاشی رو با اعتماد به نفس بهتری شروع خواهید کرد. فقط لازمه کمی صبور باشید.

- – -

در مورد اینکه بعد از طراحی استارت کار از کجا زده بشه، دوتا استاد من سخت گیر بودند و اجازه خشک کار کردن (اکریلیک) رو ندادند و من کار نقاشی رو با رنگ روغن شروع کردم. دل خوشی ازشون ندارم اما قدردان هردوشون هستم.***

این مساله یه جورایی دو پله یکی کردنه. اما من اگر از اکریلیک شروع می کردم احتمالا موقعی که از رنگ روغن دلسرد می شدم به اکریلیک پناه می بردم و این باعث می شد که رنگ روغنم کامل نشه. به هر حال هر هنرمندی دوست داره سریعا تلاشش به نتیجه برسه.

اگر کار رنگ روغن رو تموم کنید اکریلیک براتون کمی کودکانه به حساب می آد. بازهم بستگی داره که به چه شیوه ای بخوهید نقاش بشید و چقدر از خودتون انتظار دارید.

- – -

یه توضیح در مورد اینکه من چه طوری نقاشی رو یاد گرفتم. با این پیش فرض بخونید که خیلی اهل فروتنی نیستم!

من خودم رو در جایگاهی که دوست داشتم، یعنی یک خانم نقاش تصور کردم، از تصوراتم اعتماد به نفس گرفتم و طی دو ترم ناپیوسته به فاصله یک سال طراحی (مداد، زغال، کنته، راپید یا همون قلم فلزی و سایر) و نقاشی (رنگ روغن، مداد رنگی) رو دست و پا شکسته پیش استادم شروع کردم. حدود ۵-۶ سال بعد هم طی دو سال پیاپی پیش استاد دیگری تمرین کردم و تکنیک های آکادمیک طراحی و رنگ روغن رو هم یاد گرفتم. اما طراحی من هنوز کامل نشده بود که استادم من رو فرستاد به مرحله بعدش یعنی نقاشی. علت اینکه اینقدر روی تمرین طراحی تازه کارها تعصب دارم هم همینه. چون خودم الان دیگه وقت و حوصله ترک بک کردن و استارت طراحی رو ندارم و بیشتر ترجیح می دم از کارم لذت ببرم.

- – -

* در تکنیک رنگ روغن، رنگ های استفاده شده پودرهای رنگی هستند که در روغن بزرک حل شدند. در این تکنیک از بوم نقاشی، فلم و و پالت و … استفاده می شه.

** تکنیک اکرلیک مشابه رنگ روغنه با این تفاوت که بجای روغن از آب استفاده می کنند. به همین دلیل خشک شدن بوم نقاشی سریعتره و نقاش آزادی عمل بیشتری داره. خصوصا در اصلاح نقاشی. احیانا عمر تابلو از تابلو های رنگ روغن کمتره و برای همین نقاشان بزرگ غالبا از رنگ روغن استفاده می کردند. در مورد یکسان بودن پودر های رنگی در هر دو شیوه هم اطلاع دقیقی ندارم.

*** اساتید نقاشی غالبا خیلی برای شاگردهاشون وقت نمی گذارند. خصوصا اگر کلاس گروهی باشه. لم اساتید نقاشی اینه که منتظرشون نشید و تا جا داره ازشون سوال بپرسید!

پی نویس: صبا خانم بانی خیر شدی، من یکمی یاد گذشته کردم دلم باز شد;)

- – -

حق درج و اقتباس مطلب با ذکر منبع مجاز است.

۲۳ Responses to "طراحی – رنگ روغن – اکرلیک"

1 | مرضیه

آذر ۱۷م, ۱۳۸۶ at ۸:۲۸ ب.ظ

از دو قشر دل خوشی ندارم:
مربیان ورزش و اساتید طراحی و نقاشی
اولیشون کم کاری و ایراد کمی تا قسمتی از خودمه!!! اما درباره ی گروه دوم ایراد کار رو نمی فهمم!!!
پست جالبی بود!!! طراحی مرحله ی مهمیه!!!

2 | هلن

دی ۱۸م, ۱۳۸۶ at ۷:۲۶ ب.ظ

سلام مرسی از توصیه های خوبی که کرده بودی من آماتور هستم رنگ روغن کار میکنم بدون مدل نمی تونم کار کنم خیلی دلم میخواد با ایده ی خودم کارکنم اگه میتونی بگو چه جوری باید شروع کنم؟

3 | شیرین

دی ۲۲م, ۱۳۸۶ at ۹:۴۹ ب.ظ

سلام من هم رنگ و روغن کار می کنم. کارهای زیادی دارم
ولی همشون از روی مدل بودن.
دوست دارم تو این کار پیشرفت کنم.
در مورد نقاشی رنگ و روغن اطلاعات زیادی ندارم
دوست دارم اطلاعاتم بیشتر بشه اگه میشه کمکم کنید.

4 | ههنی

بهمن ۱م, ۱۳۸۶ at ۱۱:۴۷ ب.ظ

یه نقاشی از پیشرفت بذارین

5 | مارال نظری

بهمن ۱م, ۱۳۸۶ at ۱۱:۵۰ ب.ظ

بابا یه نقاشی از پیشرفت بذار حال کنیم

6 | فرناز داوری

بهمن ۱م, ۱۳۸۶ at ۱۱:۵۹ ب.ظ

من هم ۳ ساله که کلاس نقاشی میرم .
رنگ روغن کار نکردم ولی خیلی دوست دارم بدونم چه جوریه
من همه نقاشیامو از روی مدل میکشم
باید جالب باشه که بدون مدل نقاشی بکشی.

7 | سوسن جعفری

اسفند ۱۶م, ۱۳۸۶ at ۷:۰۰ ب.ظ

هیچوقت کاری را به اتمام نرساندم. نقاشی توی خونم بود، هرگز پیش استادی نرفتم و طراحی را خودجوش آموختم برای رنگ و روغن از کتابها استفاده کردم. ولی به خاطر بیماری‌ام نتوانستم زیاد تمرین کنم. آخرین تابلویی که کشیدم بهار ۸۵ بود. بانوی انار که در وبلاگم گذاشته بودم روزی.

نوشتن زیاد سختم نیست. این به هر حال تنها فعالیتی است که به گمانم اگرکاملاً هم فلج بشوم امکان ادامه‌اش هست.

طراحی‌های من خیلی عالی هستند. هر بار که استادی می‌دید باورش نمی‌شد که بدون مدل و بدون بهره‌مندی از کلاسهای نقاشی و طراحی، اینطور کشیده باشم‌شان. می‌توانم چندین ده نفر را در حالات مختلف و فعال نقاشی کنم بدون اینکه کوچکترین ایراد آناتومیک بتوانید برایش پیدا کنید ولی در مورد رنگ … کمی که نه، خیلی مشکل دارم، شاید چون و حتماً چون زیاد تمرین نکردم.

موفق باشی دوست من.

8 | aram

اردیبهشت ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۱۰:۱۰ ق.ظ

salam
omidvaram khoob bashi
man moddat hast naghashi kar mikonam
az semnan hastam

ye soal daram azatoon mikham bedoonam kemoddatiye ye serii kar ro mikham befroosham shoma jaii ro soragh darin ke khariidare karaye naghashi bashan?
age intore khahesh mikonam adresso shomarasha baram off bezariin

mamnoon misham age komakam konin

9 | narciss

تیر ۱۷م, ۱۳۸۷ at ۱۱:۰۳ ب.ظ

salam man donbale ye kelase naghashie khub migardam,hadal emkan gharbe tehran.help me

10 | اسکندر عبیات

مرداد ۱۲م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۴ ق.ظ

از اینکه تلاش می کنید که طراوت و عشق به زندگی را با هنر نقاشی که صفای دل است تجربه کنیم متشکرم

11 | گیس گلابتون » یک استاد خیالی

مرداد ۱۲م, ۱۳۸۷ at ۱۱:۵۲ ب.ظ

[...] های این پست تشویقم کرد بنویسم چند خط؛ خصوصا آخرین کامنت. حس خوبی [...]

12 | آتنا

مهر ۱۷م, ۱۳۸۷ at ۱۰:۱۰ ق.ظ

TANHA DALILI WA TANHA EHSASE KHOBI KE WAGHTI NAGHASHI MIKONAM BE KHATERE INKE YADE ZIBAEE HAYE YE SHGHE ZIBA MIYOFFFTAM .MAN TAMAE NAGHASHIHAM RO BE KHATERE ON DOST DARAM .BA TAMAME WOJODAM SEDAT MIKONAM WA MIGAM HA JAEE KE HASTI DAR SAYEYE OSA KARIM BASHI . ):

13 | نمی دونم هنوز ؟

مهر ۱۷م, ۱۳۸۷ at ۱۰:۱۲ ق.ظ

TANHA DALILI WA TANHA EHSASE KHOBI KE WAGHTI NAGHASHI MIKONAM BE KHATERE INKE YADE ZIBAEE HAYE YE SHGHE ZIBA MIYOFFFTAM .MAN TAMAE NAGHASHIHAM RO BE KHATERE ON DOST DARAM .BA TAMAME WOJODAM SEDAT MIKONAM WA MIGAM HA JAEE KE HASTI DAR SAYEYE OSA KARIM BASHI . ):

14 | احسان

آبان ۴م, ۱۳۸۷ at ۹:۳۰ ب.ظ

اول سلام. باید بگم من هم حرفتون رو در مورد این که باید طراحی رو تا مراحل نسبتا بالا کار کنی و بعد بری سراغ بخش های دیگه این هنر؛ استادم هم این رو می گه.
راستی ممنون می شم اگه بگین فرق اسکیس (که فکر می کنم همون sketch باشه) با طراحی راست خط چیه؟ چون باید یه سری شی هندسی رو با تکنیک راست خط طراحی کنیم و دقیقا نمی دونم تفاوت این دو چیه.
با آرزوی موفقیت برای تمام کسانی که برای بهبود یادگیری علوم مختلف و جلوگیری از به وجود آمدن افکار و عادات تادرست، در این ناکجا آباد تلاش می کنند.
- – -
خیلی ممنون.

اگر اشتباه نکنم راست خط توی رشته معماری معادل اسکیسه و فرقی باهم ندارند. اینو اگر از دانشجوهای معماری یا گرافیک که با معادل فارسی این اصطلاحات سر و کار دارن بپرسید جواب بهتری می گیرید.

15 | مینا

آذر ۴م, ۱۳۸۷ at ۸:۴۱ ق.ظ

خیلی جالب بود.من خوشبختانه طراحی رو خیلی دوست دارم .اصلا بدون طراحی خوب نقاشی خیلی سطحی و بی کیفیت به نظر می رسه و در نگاه اول می شه فهمید زیر اون رنگهای جذاب نقاش از طراحی چیزی نمی دونسته .کسائیکه طراحی نمی کنند بسادگی از پس تقارن و منحنی ها بر نمی آن.حیف وقت و البته حیف رنگ !

16 | kaya3

بهمن ۱۴م, ۱۳۸۷ at ۱:۰۰ ب.ظ

سلام
من هم طراحی میکنم
حتما سری بزنید .احساس میکنم خیلی حرفا داریم که به هم بزنیم .منتظرم . ضمنا نظرتون رو بنویسید تا ادامه داشته باشه اگر خواستید.http://kaya3.blogfa.com/
من استامبولی هم ترجمه میکنم .اگر علاقه دارید سر بزنید.

17 | sina

اسفند ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۴:۲۱ ب.ظ

salam be hame do0stane khoob
omidvaram ke hame khooob bashid
faghat khasam begam ke be karhatoon omidvar bashid
karo ta tamoom nakardin dar moredesh ghezavat nakonid chon akhareshe ke ghashang mishe
man ghablan na omid boodam vali alan hame noo kar mikonam dekopazh ham kar mikonam va va va …
ghorboone hamatoon ya ali

18 | نازنین

اردیبهشت ۱۵م, ۱۳۸۸ at ۵:۴۹ ب.ظ

سلام بچه ها من نقاشی رودر یک اموزشگاه درس میدم وهمیشه با صدها هنرجو برخورد کردم که هرکدومشون دیدگاه های خاصی نسبت به هنردارند. هنرزیباست وهرانس به دنبل زیبایی است

19 | rana

مهر ۹م, ۱۳۸۸ at ۱۱:۱۱ ب.ظ

سلام
من خیلی ساله که رنگ روغن کار میکنم اما میخوام تنوع داشته باشم وبا اکرلیک هم بکشم.ولی نمیدونم که باید کدوم شماره رنگ ها رو وچه مارکی رو بخرم.خوشحال میشم اگر بچه ها کمکم کنن بگن قرمز و ابی و زردوسفید اصلی کدوم مارک و کدوم شماره هستش.همینطور نارنجی خاص و جیغ وابی فیروزه ای روشن.مرسی ییییییییی

20 | rana

مهر ۹م, ۱۳۸۸ at ۱۱:۳۴ ب.ظ

سلام به دوستای هنرمندم

من رشتم شهرسازی یه ولی سالهاست که نقاشی میکنم .خوشحالم که از بچه های نقاشی چیزهای بیشتری یاد بگیرم.

. .اسمان مال من است .پنجره .فکر .هوا .عشق . زمین . مال من است

21 | مسافر

دی ۱۳م, ۱۳۸۸ at ۱۰:۰۸ ق.ظ

من هنوز اول راهم

22 | پریسا

بهمن ۱۵م, ۱۳۸۸ at ۱۰:۰۹ ب.ظ

من تازه این کار رو شروع کردم و اطلاعات زیادی ندارم لطفا کمکم کنید

23 | پریسا

بهمن ۱۵م, ۱۳۸۸ at ۱۰:۱۰ ب.ظ

بابا ایول عجب وبی دارید

Comment Form

Categories


  • طلا: سلام.کاملا موافق با نظرتون هستم.پائلو کوئلو کسیه که کتابهاش واقعا قابل خوندنه و آد
  • amjad: Be dastboose bahär miravim tä tavalode tabiàt rä be ou tahniyat goeim va àz ou bekhähim tä dar soure khod bedamad va beshärat dahad ke Adamhä
  • genesis: Hello, as you can see this is my first post here. Hope to get some assistance from you if I will have some quesitons. Thanks in advance and good luc

Google Reader Shared Items

    Shared Items